Baschetbaliștii focșăneni se mențin pe locul III al Gupei Albastre, din campionatul Ligii Naționale

Sursa foto: CSM Focșani 2007

CSM Focșani 2007 a jucat vineri, 8 februarie, în deplasare cu CS Municipal Târgu Mureș, jocul din etapa a patra a Gupei Albastre a campionatului Ligii Naționale. Gazdele s-au impus confirmându-și statutul de cea mai valoroasă formație a grupei. Partida s-au dezechilibrat în sfertul al treilea, câștigat de gazde cu 24-11. Până atunci, târg-mureșenii acumulaseră un avantaj de doar 8 puncte în două sferturi, 19-15 și 16-13, care ar fi putut fi relativ ușor de anulat. La revenirea din pauză oaspeții nu și-au mai găsit cadența bună de până atunci și au fost depășiți net în următoarele zece minute.

În ultimul sfert, focșănenii au terminat la egalitate , 17-17, însă meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor la o diferență de 20 de puncte: 76-56.  În ansamblu, CSM 2007 a arătat și la Târgu Mureș că este o echipă bine așezată, care a căpătat maturitate și personalitate în joc. Formația focșăneană se menține pe locul al treilea al grupei Albastre. Echipa CSM Focșani 2007: Vukovic (18 puncte+12 recuperări+0 pase decisive), Kilgore (6+6+1), Cornelius (7+4+2), Crăciun, Petrișor (14+9+6), Pop, Olaru (5+0+3), Andrei Negurou (0+1+1), Toma, Amarghioalei (6+2+3), Cristian Popa.

Campionatul Ligii Naționale intră în pauză până la 2 martie, când CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare pe Miercurea Ciuc cu CSM VSKC. Până atunci, în perioada 14-17 februarie, echipa Focșaniului va participa la turneele seriei Est a Cupei României 3×3, faza de calificare, ale cărei jocuri se vor disputa la București.