Cristi Valentin Misăilă: I-am premiat astăzi pe sportivii de la CSM Focșani 2007, care au câștigat 3 medalii de aur și 6 medalii de bronz la Campionatul European și Cupa Europei de karate SKDUN, care s-au desfășurat în perioada 31 martie – 2 aprilie 2023 la Lignano Sabbiadoro (Italia)

Au fost trei zile de întreceri pentru sportivii focșăneni, care au reprezentat cu cinste România la această competiție cu echipe puternice din Europa. În total au fost peste 900 de participanți din 19 țări, iar rezultatele focșănenilor au fost de excepție
La Campionatul European, Irina Paraschiv s-a clasat pe locul I la kumite echipe (tineret) și pe locul al III-lea – kumite individual feminin, shobusanbon (tineret). Tot medalie de aur a câștigat și Tudor Necula – jiyu ippon kumite (10-11 ani), masculin (open). Sensei Daniel Fusaru a cucerit locul I la kata individual (veterani, 40-49 ani) și locul al III-lea – kumite individual (masculin), open (veterani) La Cupa Europei sportivii focșăneni au înregistrat următoarele rezultate: Flavius Vlad – locul al III-lea – jiyu kumite (copii, 10-11 ani), 6-4 kyu , – 40 kg; David Pană – locul al III-lea – jiyu kumite (minicadeți, 12-13 ani), 6-4 kyu , + 54 kg; Bianca Șerban -locul al III-lea – kata (minicadeți, 12-13 ani), 6 kyu; Alexia Enache – locul al III-lea – kihon ippon kumite feminin (juniori, 15-16 ani) și Andreea Constantin – locul al IV-lea – kata feminin (minicadeți, 12- 13 ani), 5-4 kyu
Mă bucură rezultatele sportive excepționale obținute la competiția din Italia. Medaliile pe care le-ați obținut acum, dar și celelalte rezultate obținute la sporturile de echipă sunt rezultatul muncii dumneavoastră, precum și a investițiilor realizate în ultimii ani la CSM Focșani 2007, unde am reușit să creștem de cinci ori bugetul față de anul 2016. Însă nu trebuie să uităm beneficiile practicării sportului, pentru că un leu investit în Sport înseamnă patru lei economisiți la Sănătate!